Pierwszy cykl kształcenia w Szkole Doktorskiej UJD dobiegł końca
28 września 2023r. o godzinie 14.00 w Sali Senatu Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie odbyło się uroczyste spotkanie z pierwszymi Absolwentkami i Absolwentami Szkoły Doktorskiej UJD.
Pierwszy cykl kształcenia w Szkole Doktorskiej UJD (2019-2023) ukończyło 17 Doktorantek i Doktorantów, w tym 13 osób, które realizowały program STER w dwóch dyscyplinach naukowych: literaturoznawstwo i językoznawstwo.
Projekt Badania naukowe w dyscyplinie literaturoznawstwo: Literatura polskojęzyczna i/lub niemieckojęzyczna w kontekście europejskim: współczesność – media – tradycja – (inter)kultura – emigracja – recepcja (nr umowy PPI/STE/2018/1/00005/U/001) ukończyło łącznie 7 osób (z Ukrainy, Nigerii, Federacji Rosyjskiej) , natomiast projekt w dyscyplinie językoznawstwo Język polski i/lub angielski w kontekście europejskim: historia – media – dyskurs – kultura (nr umowy PPI/STE/2018/1/00006/U/0001) ukończyło 6 osób (z Ukrainy, Wielkiej Brytanii). Oba projekty były współfinansowane ze środków Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA) oraz Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój w ramach Programu STER – Stypendia doktorskie dla cudzoziemców.
W trakcie spotkania JM Rektor prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska oraz Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą prof. dr hab. Janusz Kapuśniak wręczyli zaświadczenia ukończenia Szkoły Doktorskiej 10 Doktorantkom i Doktorantom, a wśród nich 9 zagranicznym, którzy realizowali program STER oraz jednej polskiej Doktorantce w dyscyplinie literaturoznawstwo. Tym pierwszym wręczone zostały również zaświadczenia wydane przez NAWA o wzięciu udziału w projekcie.
Doktorantki i Doktoranci Szkoły Doktorskiej UJD przez cztery lata aktywnie działali na polu naukowym, popularnonaukowym oraz organizacyjnym:
- opublikowali łącznie ok. 104 artykuły naukowe i rozdziały w monografiach wieloautorskich w języku polskim, angielskim, niemieckim, ukraińskim i rosyjskim, w tym 45 publikacji w czasopismach i wydawnictwach punktowanych z listy ministerialnej;
- prezentowali wyniki swoich badań podczas ok. 127 krajowych i międzynarodowych konferencji naukowych, w tym odbywających się w Europie (Niemcy, Słowacja, Węgry, Włochy, Belgia, UK, Ukraina, Litwa, Turcja, Rumunia, Rosja) i na świecie (Kanada, USA, Argentyna);
- odbyli krótko- lub długoterminowe staże w krajowych i/lub zagranicznych ośrodkach akademickich – w ramach realizacji programu NAWA PROM przebywali np. w Moskwie, Helsinkach, Kownie, Leicester, Nowym Yorku a w ramach programu Erasmus+ na Cyprze. Poza tym zrealizowano staże w Kamieńcu Podolskim, Łucku i Wilnie;
- odbyli szereg kursów samokształceniowych oferowanych w formie online przez instytucje i uczelnie amerykańskie oraz europejskie – służących doskonaleniu zawodowemu, rozwijaniu kompetencji naukowych i kompetencji miękkich oraz pogłębiających wiedzę z zakresu realizowanych projektów badawczych, w tym na platformie Coursera, na międzynarodowych kursach i warsztatach dla edukatorów.
- aktywnie uczestniczyli w działalności organizacyjnej na rzecz współpracy międzynarodowej oraz popularyzacji kultury, historii i literatury polskiej za granicą – organizacja projektów edukacyjnych np. Spotkania z Historią oraz Czytam, bo lubię, Narodowe czytanie, organizacja Międzynarodowej Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej Losy Polaków i Losy Ojczyzny, której współorganizatorami byli również Doktorantki i Doktoranci Szkoły Doktorskiej.
Serdecznie gratulujemy pierwszym Absolwentkom i Absolwentom oraz życzymy dalszych sukcesów i odnalezienia swojego miejsca na rynku pracy.
Więcej informacji na stronie głównej UJD: Spotkanie z absolwentami Szkoły Doktorskiej 2019-2023
Data dodania: 17 października 2024